This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 13.41
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 7
Oil Charge (cc): 160
Locked Rotor Amps (LRA): 10.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-264
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0.64
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 16.196
Motor Resistance (Ohm) - Start: 15.37
Motor Type: PTCS_CR
IRAM_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 790 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 199 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 232 |
| Input Power (W)W | 138 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.72 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.44 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.68 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
CECOMAF | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 590 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 149 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 173 |
| Input Power (W)W | 131 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.5 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.13 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.32 |
| EVAP TEMP | -25°C (-13°F) |
| COND TEMP | 55°C (131°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 55°C (131°F) |
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 13.41
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 7
Oil Charge (cc): 160
Locked Rotor Amps (LRA): 10.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-264
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0.64
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 16.196
Motor Resistance (Ohm) - Start: 15.37
Motor Type: PTCS_CR
IRAM_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 790 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 199 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 232 |
| Input Power (W)W | 138 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.72 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.44 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.68 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
CECOMAF | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 590 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 149 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 173 |
| Input Power (W)W | 131 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.5 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.13 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.32 |
| EVAP TEMP | -25°C (-13°F) |
| COND TEMP | 55°C (131°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 55°C (131°F) |