This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 21 LB
Displacement (cc): 5.65
Oil Charge (cc): 0
Locked Rotor Amps (LRA): 17
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.14
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 4.29
Motor Resistance (Ohm) - Start: 6.06
Motor Type: PTCS_CR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 720 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 181 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 211 |
| Input Power (W)W | 130 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.54 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.4 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.62 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 21 LB
Displacement (cc): 5.65
Oil Charge (cc): 0
Locked Rotor Amps (LRA): 17
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.14
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 4.29
Motor Resistance (Ohm) - Start: 6.06
Motor Type: PTCS_CR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 720 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 181 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 211 |
| Input Power (W)W | 130 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.54 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.4 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.62 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |