This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 6.53
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 185
Locked Rotor Amps (LRA): 10.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.19
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 1.33
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 10.77
Motor Resistance (Ohm) - Start: 39.98
Motor Type: PTCS_IR
IRAM_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 855 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 215 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 251 |
| Input Power (W)W | 170 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.03 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.27 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.47 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 695 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 175 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 204 |
| Input Power (W)W | 148 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.7 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.18 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.38 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 6.53
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 185
Locked Rotor Amps (LRA): 10.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.19
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 1.33
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 10.77
Motor Resistance (Ohm) - Start: 39.98
Motor Type: PTCS_IR
IRAM_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 855 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 215 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 251 |
| Input Power (W)W | 170 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.03 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.27 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.47 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 695 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 175 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 204 |
| Input Power (W)W | 148 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.7 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.18 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.38 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |