This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-17.8°C to 10°C (0°F to 50°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 25 LB
Displacement (cc): 10.87
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 247.67
Locked Rotor Amps (LRA): 40
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.35
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 8.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.97
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.9
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2119 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 534 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 621 |
| Input Power (W)W | 463 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.58 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.15 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.34 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2340 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 590 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 686 |
| Input Power (W)W | 445 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.26 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.33 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.54 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2075 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 523 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 608 |
| Input Power (W)W | 445 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.66 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.18 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.37 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-17.8°C to 10°C (0°F to 50°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 25 LB
Displacement (cc): 10.87
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 247.67
Locked Rotor Amps (LRA): 40
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.35
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 8.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.97
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.9
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2119 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 534 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 621 |
| Input Power (W)W | 463 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.58 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.15 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.34 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2340 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 590 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 686 |
| Input Power (W)W | 445 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.26 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.33 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.54 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2075 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 523 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 608 |
| Input Power (W)W | 445 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.66 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.18 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.37 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |