This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 6.53
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 185
Locked Rotor Amps (LRA): 7.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 1.02
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 11.27
Motor Resistance (Ohm) - Start: 14.24
Motor Type: PTCS_IR
VDE_LISTED, CE_LISTED, IMQ_LISTED, IRAM_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 490 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 123 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 144 |
| Input Power (W)W | 138 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.55 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 660 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 166 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 193 |
| Input Power (W)W | 142 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.65 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.17 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.36 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 6.53
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 185
Locked Rotor Amps (LRA): 7.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 1.02
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 11.27
Motor Resistance (Ohm) - Start: 14.24
Motor Type: PTCS_IR
VDE_LISTED, CE_LISTED, IMQ_LISTED, IRAM_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 490 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 123 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 144 |
| Input Power (W)W | 138 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.55 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 660 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 166 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 193 |
| Input Power (W)W | 142 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.65 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.17 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.36 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |