This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 10.86
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 15
Oil Charge (cc): 185
Locked Rotor Amps (LRA): 16.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.5
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 90-140
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.38
Motor Resistance (Ohm) - Start: 12.11
Motor Type: PTCS_IR
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 127V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 760 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 192 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 223 |
| Input Power (W)W | 150 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.07 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.28 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.49 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 10.86
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 15
Oil Charge (cc): 185
Locked Rotor Amps (LRA): 16.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.5
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 90-140
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.38
Motor Resistance (Ohm) - Start: 12.11
Motor Type: PTCS_IR
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 127V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 760 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 192 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 223 |
| Input Power (W)W | 150 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.07 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.28 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.49 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |