Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 8 KG
Displacement (cc): 4
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 247.67
Locked Rotor Amps (LRA): 16.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 2.6
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.45
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.57
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1520 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 383 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 446 |
| Input Power (W)W | 220 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6.91 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.74 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.03 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
CECOMAF | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1250 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 315 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 366 |
| Input Power (W)W | 212 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.9 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.49 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.73 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 55°C (131°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 55°C (131°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 8 KG
Displacement (cc): 4
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 247.67
Locked Rotor Amps (LRA): 16.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 2.6
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.45
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.57
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1520 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 383 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 446 |
| Input Power (W)W | 220 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6.91 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.74 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.03 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
CECOMAF | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1250 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 315 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 366 |
| Input Power (W)W | 212 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.9 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.49 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.73 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 55°C (131°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 55°C (131°F) |