Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 8 KG
Displacement (cc): 5.58
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 243
Locked Rotor Amps (LRA): 18
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.8
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.55
Motor Resistance (Ohm) - Start: 8.67
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 610 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 154 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 179 |
| Input Power (W)W | 133 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.59 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.16 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.34 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-34.4°C to -12.2°C (-30°F to 10°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 8 KG
Displacement (cc): 5.58
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 243
Locked Rotor Amps (LRA): 18
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.8
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.55
Motor Resistance (Ohm) - Start: 8.67
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 610 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 154 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 179 |
| Input Power (W)W | 133 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.59 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.16 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.34 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |