Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 7 KG
Displacement (cc): 3.79
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 140
Locked Rotor Amps (LRA): 14.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.3
Voltage Range (60Hz): 100-140
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 7.42
Motor Resistance (Ohm) - Start: 10.41
Motor Type: PTCS_IR
CE_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 445 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 112 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 130 |
| Input Power (W)W | 90 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.94 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.25 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.45 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 127V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 445 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 112 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 130 |
| Input Power (W)W | 91 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.89 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.23 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.43 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Static
Weight: 7 KG
Displacement (cc): 3.79
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 10
Oil Charge (cc): 140
Locked Rotor Amps (LRA): 14.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 1.3
Voltage Range (60Hz): 100-140
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 7.42
Motor Resistance (Ohm) - Start: 10.41
Motor Type: PTCS_IR
CE_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 445 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 112 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 130 |
| Input Power (W)W | 90 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.94 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.25 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.45 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 127V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 445 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 112 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 130 |
| Input Power (W)W | 91 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.89 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.23 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.43 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |