This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 28 LB
Displacement (cc): 21.354
Oil Type: Polyvinylether
Viscosity (cSt): 69
Oil Charge (cc): 433
Locked Rotor Amps (LRA): 32
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 5.3
Voltage Range (60Hz): 239-292
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.24
Motor Resistance (Ohm) - Start: 4.86
Motor Type: PSC
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-407C) | |
|---|---|
| Test Voltage | 265V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 14400 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3631 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 4220 |
| Input Power (W)W | 1375 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.48 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.64 |
| (E) Efficiency (W/W) | 3.07 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 28 LB
Displacement (cc): 21.354
Oil Type: Polyvinylether
Viscosity (cSt): 69
Oil Charge (cc): 433
Locked Rotor Amps (LRA): 32
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 5.3
Voltage Range (60Hz): 239-292
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.24
Motor Resistance (Ohm) - Start: 4.86
Motor Type: PSC
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-407C) | |
|---|---|
| Test Voltage | 265V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 14400 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3631 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 4220 |
| Input Power (W)W | 1375 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.48 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.64 |
| (E) Efficiency (W/W) | 3.07 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |