Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 25 LB
Displacement (cc): 10.226
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 68
Oil Charge (cc): 197
Locked Rotor Amps (LRA): 32.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 5.6
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 197-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 7.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.15
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.7
Motor Type: PSC
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-410A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10110 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2548 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2962 |
| Input Power (W)W | 1120 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.03 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.27 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.64 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 25 LB
Displacement (cc): 10.226
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 68
Oil Charge (cc): 197
Locked Rotor Amps (LRA): 32.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 5.6
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 197-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 7.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.15
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.7
Motor Type: PSC
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-410A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10110 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2548 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2962 |
| Input Power (W)W | 1120 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.03 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.27 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.64 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |