Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 30 KG
Displacement (cc): 68
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 37
Oil Charge (cc): 1100
Locked Rotor Amps (LRA): 100
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 20
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 197-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 20.5
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 28
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.53
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.04
Motor Type: CSR
ISI_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 42800 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 10785 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 12543 |
| Input Power (W)W | 4520 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.47 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.57 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.99 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 35660 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 8986 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 10451 |
| Input Power (W)W | 3850 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.26 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.57 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.99 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 30 KG
Displacement (cc): 68
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 37
Oil Charge (cc): 1100
Locked Rotor Amps (LRA): 100
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 20
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 197-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 20.5
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 28
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.53
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.04
Motor Type: CSR
ISI_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 42800 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 10785 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 12543 |
| Input Power (W)W | 4520 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.47 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.57 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.99 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 35660 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 8986 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 10451 |
| Input Power (W)W | 3850 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.26 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.57 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.99 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |