This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 61 LB
Displacement (cc): 30.547
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1141
Locked Rotor Amps (LRA): 51
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.7
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 180-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 8.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.63
Motor Type: 3PH
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 15500 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3906 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 4542 |
| Input Power (W)W | 1560 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.94 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.5 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.91 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 61 LB
Displacement (cc): 30.547
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1141
Locked Rotor Amps (LRA): 51
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.7
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 180-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 8.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.63
Motor Type: 3PH
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 15500 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3906 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 4542 |
| Input Power (W)W | 1560 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.94 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.5 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.91 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |