This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 82 LB
Displacement (cc): 91.035
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1624
Locked Rotor Amps (LRA): 55
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.8
Voltage Range (50Hz): 342-462
Voltage Range (60Hz): 414-506
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 13.4
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.28
Motor Type: 3PH
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 380V 3~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 46000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 11592 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 13478 |
| Input Power (W)W | 4340 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.67 |
| (E) Efficiency (W/W) | 3.11 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 460V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 57000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 14364 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 16701 |
| Input Power (W)W | 5400 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.56 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.66 |
| (E) Efficiency (W/W) | 3.09 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 82 LB
Displacement (cc): 91.035
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1624
Locked Rotor Amps (LRA): 55
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.8
Voltage Range (50Hz): 342-462
Voltage Range (60Hz): 414-506
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 13.4
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.28
Motor Type: 3PH
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 380V 3~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 46000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 11592 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 13478 |
| Input Power (W)W | 4340 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.67 |
| (E) Efficiency (W/W) | 3.11 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 460V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 57000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 14364 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 16701 |
| Input Power (W)W | 5400 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.56 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.66 |
| (E) Efficiency (W/W) | 3.09 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |