This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 82 LB
Displacement (cc): 62.356
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1624
Locked Rotor Amps (LRA): 80.7
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-264
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 13.4
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 21.4
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.83
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.82
Motor Type: PSC
CE_LISTED, TIS_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 29300 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 7384 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 8585 |
| Input Power (W)W | 2900 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.1 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.55 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.96 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 82 LB
Displacement (cc): 62.356
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1624
Locked Rotor Amps (LRA): 80.7
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-264
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 13.4
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 21.4
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.83
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.82
Motor Type: PSC
CE_LISTED, TIS_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 29300 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 7384 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 8585 |
| Input Power (W)W | 2900 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 10.1 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.55 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.96 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |