Evaporating Temp. Range :-17.8°C to 10°C (0°F to 50°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 41 LB
Displacement (cc): 11.635
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 512
Locked Rotor Amps (LRA): 23
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.7
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.75
Motor Resistance (Ohm) - Start: 6.23
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2800 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 706 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 820 |
| Input Power (W)W | 530 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.28 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.33 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.55 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-17.8°C to 10°C (0°F to 50°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 41 LB
Displacement (cc): 11.635
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 512
Locked Rotor Amps (LRA): 23
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.7
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.75
Motor Resistance (Ohm) - Start: 6.23
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2800 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 706 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 820 |
| Input Power (W)W | 530 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.28 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.33 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.55 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |