This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 35 LB
Displacement (cc): 25.6
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 512
Locked Rotor Amps (LRA): 60
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 10.3
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 10.2
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 16
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.68
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.35
Motor Type: CSR
SONCAP_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10370 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2613 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3038 |
| Input Power (W)W | 1164 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.91 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.25 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.61 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9830 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2477 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2880 |
| Input Power (W)W | 1168 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.42 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.12 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.47 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10370 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2613 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3038 |
| Input Power (W)W | 1164 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.91 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.25 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.61 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9830 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2477 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2880 |
| Input Power (W)W | 1168 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.42 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.12 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.47 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 35 LB
Displacement (cc): 25.6
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 512
Locked Rotor Amps (LRA): 60
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 10.3
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 10.2
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 16
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.68
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.35
Motor Type: CSR
SONCAP_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10370 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2613 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3038 |
| Input Power (W)W | 1164 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.91 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.25 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.61 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9830 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2477 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2880 |
| Input Power (W)W | 1168 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.42 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.12 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.47 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10370 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2613 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3038 |
| Input Power (W)W | 1164 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.91 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.25 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.61 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9830 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2477 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2880 |
| Input Power (W)W | 1168 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.42 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.12 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.47 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |