This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 35 LB
Displacement (cc): 17.45
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 512
Locked Rotor Amps (LRA): 16.9
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-264
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 2.5
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 4.7
Motor Resistance (Ohm) - Main: 5.36
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.58
Motor Type: CSR
CE_LISTED
ASHRAE (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2500 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 630 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 732 |
| Input Power (W)W | 540 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.17 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.36 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1828 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 461 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 536 |
| Input Power (W)W | 516 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.54 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
EN12900 (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1157 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 292 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 339 |
| Input Power (W)W | 335 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.45 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .87 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.01 |
| EVAP TEMP | -35°C (-31°F) |
| COND TEMP | 40°C (104°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 40°C (104°F) |
ASHRAE (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2191 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 552 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 642 |
| Input Power (W)W | 482 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.54 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.14 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.33 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ARI (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1728 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 435 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 506 |
| Input Power (W)W | 482 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.58 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .9 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
EN12900 (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1091 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 275 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 319 |
| Input Power (W)W | 334 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.26 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .82 |
| (E) Efficiency (W/W) | .95 |
| EVAP TEMP | -35°C (-31°F) |
| COND TEMP | 40°C (104°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 40.6°C (105°F) |
ARI (R-407A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1682 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 424 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 493 |
| Input Power (W)W | 466 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.61 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .91 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.06 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 35 LB
Displacement (cc): 17.45
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 512
Locked Rotor Amps (LRA): 16.9
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-264
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 2.5
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 4.7
Motor Resistance (Ohm) - Main: 5.36
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.58
Motor Type: CSR
CE_LISTED
ASHRAE (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2500 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 630 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 732 |
| Input Power (W)W | 540 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.17 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.36 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1828 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 461 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 536 |
| Input Power (W)W | 516 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.54 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
EN12900 (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1157 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 292 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 339 |
| Input Power (W)W | 335 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.45 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .87 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.01 |
| EVAP TEMP | -35°C (-31°F) |
| COND TEMP | 40°C (104°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 40°C (104°F) |
ASHRAE (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2191 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 552 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 642 |
| Input Power (W)W | 482 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.54 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.14 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.33 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ARI (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1728 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 435 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 506 |
| Input Power (W)W | 482 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.58 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .9 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
EN12900 (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1091 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 275 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 319 |
| Input Power (W)W | 334 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.26 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .82 |
| (E) Efficiency (W/W) | .95 |
| EVAP TEMP | -35°C (-31°F) |
| COND TEMP | 40°C (104°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 40.6°C (105°F) |
ARI (R-407A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1682 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 424 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 493 |
| Input Power (W)W | 466 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.61 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .91 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.06 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |