Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 50 LB
Displacement (cc): 22.632
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 782
Locked Rotor Amps (LRA): 68
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.9
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 12.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.48
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.06
Motor Type: CSR
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-448A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2494 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 629 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 731 |
| Input Power (W)W | 672 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.71 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .94 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.09 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-449A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2494 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 629 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 731 |
| Input Power (W)W | 672 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.71 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .94 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.09 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2518 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 635 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 738 |
| Input Power (W)W | 690 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.65 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .92 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.07 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-407A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2277 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 574 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 667 |
| Input Power (W)W | 646 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.52 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.03 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2450 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 617 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 718 |
| Input Power (W)W | 755 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.25 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .82 |
| (E) Efficiency (W/W) | .95 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 50 LB
Displacement (cc): 22.632
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 782
Locked Rotor Amps (LRA): 68
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.9
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 12.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.48
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.06
Motor Type: CSR
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-448A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2494 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 629 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 731 |
| Input Power (W)W | 672 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.71 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .94 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.09 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-449A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2494 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 629 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 731 |
| Input Power (W)W | 672 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.71 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .94 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.09 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2518 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 635 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 738 |
| Input Power (W)W | 690 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.65 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .92 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.07 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-407A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2277 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 574 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 667 |
| Input Power (W)W | 646 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.52 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.03 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2450 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 617 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 718 |
| Input Power (W)W | 755 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.25 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .82 |
| (E) Efficiency (W/W) | .95 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |