This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 46 LB
Displacement (cc): 26.122
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 664
Locked Rotor Amps (LRA): 30
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.3
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.78
Motor Resistance (Ohm) - Start: 16.1
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2200 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 554 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 645 |
| Input Power (W)W | 650 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.38 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .85 |
| (E) Efficiency (W/W) | .99 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 46 LB
Displacement (cc): 26.122
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 664
Locked Rotor Amps (LRA): 30
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.3
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.78
Motor Resistance (Ohm) - Start: 16.1
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2200 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 554 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 645 |
| Input Power (W)W | 650 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.38 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .85 |
| (E) Efficiency (W/W) | .99 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |