Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 53 LB
Displacement (cc): 15.208
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 782
Locked Rotor Amps (LRA): 68
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.7
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 12.6
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.48
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.06
Motor Type: CSR
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-448A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1898 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 479 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 556 |
| Input Power (W)W | 534 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.55 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .9 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-449A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1898 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 479 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 556 |
| Input Power (W)W | 534 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.55 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .9 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1711 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 432 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 502 |
| Input Power (W)W | 560 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.05 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .77 |
| (E) Efficiency (W/W) | .9 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-407A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1734 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 437 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 508 |
| Input Power (W)W | 514 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.37 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .85 |
| (E) Efficiency (W/W) | .99 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1865 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 470 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 546 |
| Input Power (W)W | 600 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.11 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .78 |
| (E) Efficiency (W/W) | .91 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 53 LB
Displacement (cc): 15.208
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 782
Locked Rotor Amps (LRA): 68
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.7
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 12.6
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.48
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.06
Motor Type: CSR
cURus_RECOGNIZED
ARI (R-448A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1898 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 479 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 556 |
| Input Power (W)W | 534 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.55 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .9 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-449A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1898 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 479 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 556 |
| Input Power (W)W | 534 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.55 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .9 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.04 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-452A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1711 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 432 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 502 |
| Input Power (W)W | 560 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.05 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .77 |
| (E) Efficiency (W/W) | .9 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-407A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1734 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 437 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 508 |
| Input Power (W)W | 514 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.37 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .85 |
| (E) Efficiency (W/W) | .99 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1865 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 470 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 546 |
| Input Power (W)W | 600 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.11 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .78 |
| (E) Efficiency (W/W) | .91 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |