Evaporating Temp. Range :-23.3°C to -1.1°C (-10°F to 30°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 20 KG
Displacement (cc): 32.7
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 61
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 13.9
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 12.8
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 15.2
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.27
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.58
Motor Type: CSR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9653 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2434 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2831 |
| Input Power (W)W | 2054 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.7 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.19 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.38 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to -1.1°C (-10°F to 30°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 20 KG
Displacement (cc): 32.7
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 61
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 13.9
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 12.8
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 15.2
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.27
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.58
Motor Type: CSR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9653 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2434 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2831 |
| Input Power (W)W | 2054 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.7 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.19 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.38 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |