Evaporating Temp. Range :-23.3°C to -1.1°C (-10°F to 30°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 20 KG
Displacement (cc): 32.7
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 63
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 14.7
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 13.9
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 15.4
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.46
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.08
Motor Type: CSR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 6080 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1533 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1783 |
| Input Power (W)W | 1069 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.69 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.44 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.67 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to -1.1°C (-10°F to 30°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 20 KG
Displacement (cc): 32.7
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 63
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 14.7
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 13.9
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 15.4
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.46
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.08
Motor Type: CSR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 6080 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1533 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1783 |
| Input Power (W)W | 1069 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.69 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.44 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.67 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |