This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 19 KG
Displacement (cc): 25.95
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 45
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.5
Voltage Range (50Hz): 187-230
Voltage Range (60Hz): 207-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 7.4
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 12.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.4
Motor Resistance (Ohm) - Start: 8.1
Motor Type: PSC
CE_LISTED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 12373 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3117 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3625 |
| Input Power (W)W | 1642 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.53 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.2 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 50°C (122°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 15°C (59°F) |
| LIQUID TEMP | 50°C (122°F) |
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 208V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10330 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2603 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3026 |
| Input Power (W)W | 1294 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.98 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.01 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.33 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 50°C (122°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 15°C (59°F) |
| LIQUID TEMP | 50°C (122°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 19 KG
Displacement (cc): 25.95
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 45
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.5
Voltage Range (50Hz): 187-230
Voltage Range (60Hz): 207-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 7.4
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 12.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.4
Motor Resistance (Ohm) - Start: 8.1
Motor Type: PSC
CE_LISTED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 12373 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3117 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3625 |
| Input Power (W)W | 1642 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.53 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.89 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.2 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 50°C (122°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 15°C (59°F) |
| LIQUID TEMP | 50°C (122°F) |
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 208V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10330 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2603 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3026 |
| Input Power (W)W | 1294 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.98 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.01 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.33 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 50°C (122°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 15°C (59°F) |
| LIQUID TEMP | 50°C (122°F) |