Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 19 KG
Displacement (cc): 25.95
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 38
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.3
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 7.1
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 9.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.54
Motor Resistance (Ohm) - Start: 11.72
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9602 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2422 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2816 |
| Input Power (W)W | 1268 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.57 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.91 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.22 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 19 KG
Displacement (cc): 25.95
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 38
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 7.3
Voltage Range (50Hz): 180-220
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 7.1
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 9.9
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.54
Motor Resistance (Ohm) - Start: 11.72
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 9602 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2422 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2816 |
| Input Power (W)W | 1268 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.57 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.91 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.22 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |