Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 19 KG
Displacement (cc): 25.95
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 68
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 60
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 14
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 13.3
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 20.1
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.54
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.05
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10143 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2558 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2974 |
| Input Power (W)W | 1297 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.82 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.97 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.29 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 19 KG
Displacement (cc): 25.95
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 68
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 60
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 14
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 13.3
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 20.1
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.54
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.05
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10143 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2558 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2974 |
| Input Power (W)W | 1297 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.82 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.97 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.29 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |