Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 22 KG
Displacement (cc): 34.45
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 55
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.5
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 14
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1
Motor Resistance (Ohm) - Start: 4.1
Motor Type: CSR
CE_LISTED, CCC_LISTED, GOST_LISTED, SASO_LISTED, GOST_UKR_LISTED, cURus_RECOGNIZED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3190 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 803 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 934 |
| Input Power (W)W | 971 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.28 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .82 |
| (E) Efficiency (W/W) | .96 |
| EVAP TEMP | -35°C (-31°F) |
| COND TEMP | 40°C (104°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 40°C (104°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 22 KG
Displacement (cc): 34.45
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 55
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.5
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 14
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1
Motor Resistance (Ohm) - Start: 4.1
Motor Type: CSR
CE_LISTED, CCC_LISTED, GOST_LISTED, SASO_LISTED, GOST_UKR_LISTED, cURus_RECOGNIZED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3190 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 803 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 934 |
| Input Power (W)W | 971 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.28 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .82 |
| (E) Efficiency (W/W) | .96 |
| EVAP TEMP | -35°C (-31°F) |
| COND TEMP | 40°C (104°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 40°C (104°F) |