Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 20 KG
Displacement (cc): 26.15
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 67
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 10.1
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 10.4
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 17.7
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.46
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.52
Motor Type: CSR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3667 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 925 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1075 |
| Input Power (W)W | 1091 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.36 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .85 |
| (E) Efficiency (W/W) | .99 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 20 KG
Displacement (cc): 26.15
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 475
Locked Rotor Amps (LRA): 67
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 10.1
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 10.4
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 17.7
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.46
Motor Resistance (Ohm) - Start: 2.52
Motor Type: CSR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ARI (R-404A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3667 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 925 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1075 |
| Input Power (W)W | 1091 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.36 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .85 |
| (E) Efficiency (W/W) | .99 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |