This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 37 KG
Displacement (cc): 74.25
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1480
Locked Rotor Amps (LRA): 94
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 18.6
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 30.5
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.6
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3
Motor Type: CSR
CE_LISTED, GOST_LISTED, GOST_UKR_LISTED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 31460 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 7927 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 9217 |
| Input Power (W)W | 3580 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.78 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.21 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.57 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 50°C (122°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 50°C (122°F) |
Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 37 KG
Displacement (cc): 74.25
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1480
Locked Rotor Amps (LRA): 94
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 18.6
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 30.5
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.6
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3
Motor Type: CSR
CE_LISTED, GOST_LISTED, GOST_UKR_LISTED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 31460 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 7927 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 9217 |
| Input Power (W)W | 3580 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.78 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.21 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.57 |
| EVAP TEMP | 5°C (41°F) |
| COND TEMP | 50°C (122°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 20°C (68°F) |
| LIQUID TEMP | 50°C (122°F) |