This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to -1.1°C (-10°F to 30°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 68 LB
Displacement (cc): 66.035
Oil Charge (cc): 1331
Locked Rotor Amps (LRA): 34
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 5.7
Voltage Range (50Hz): 180-264
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 5.2
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 8.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.63
Motor Type: 3PH
UL_RECOGNIZED, CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 12000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3024 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3516 |
| Input Power (W)W | 2000 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.51 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.76 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 240V 3~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2520 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2930 |
| Input Power (W)W | 1700 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.88 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.48 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.72 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to -1.1°C (-10°F to 30°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 68 LB
Displacement (cc): 66.035
Oil Charge (cc): 1331
Locked Rotor Amps (LRA): 34
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 5.7
Voltage Range (50Hz): 180-264
Voltage Range (60Hz): 187-254
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 5.2
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 8.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.63
Motor Type: 3PH
UL_RECOGNIZED, CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 12000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 3024 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 3516 |
| Input Power (W)W | 2000 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.51 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.76 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 240V 3~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 10000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 2520 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 2930 |
| Input Power (W)W | 1700 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.88 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.48 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.72 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |