This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 102 LB
Displacement (cc): 124.4
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1955
Locked Rotor Amps (LRA): 75
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 10.6
Voltage Range (50Hz): 342-462
Voltage Range (60Hz): 414-506
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 16.6
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.04
Motor Type: 3PH
CE_LISTED, TIS_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 380V 3~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 56700 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 14288 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 16613 |
| Input Power (W)W | 5950 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.53 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.4 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.79 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 460V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 68000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 17136 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 19924 |
| Input Power (W)W | 7100 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.58 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.41 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.81 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 102 LB
Displacement (cc): 124.4
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 1955
Locked Rotor Amps (LRA): 75
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 10.6
Voltage Range (50Hz): 342-462
Voltage Range (60Hz): 414-506
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 16.6
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.04
Motor Type: 3PH
CE_LISTED, TIS_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 380V 3~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 56700 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 14288 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 16613 |
| Input Power (W)W | 5950 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.53 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.4 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.79 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-22) | |
|---|---|
| Test Voltage | 460V 3~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 68000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 17136 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 19924 |
| Input Power (W)W | 7100 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 9.58 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.41 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.81 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |