This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Static/Fan
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 7.6
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 68
Oil Charge (cc): 350
Locked Rotor Amps (LRA): 12
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 2
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 2.1
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 2.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 6.6
Motor Resistance (Ohm) - Start: 18.2
Motor Type: CSR
CE_LISTED, GOST_LISTED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1823 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 459 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 534 |
| Input Power (W)W | 317 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.75 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.45 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.68 |
| EVAP TEMP | -10°C (14°F) |
| COND TEMP | 45°C (113°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 0°C (32°F) |
| LIQUID TEMP | 45°C (113°F) |
Evaporating Temp. Range :-23.3°C to 12.8°C (-10°F to 55°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Static/Fan
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 7.6
Oil Type: Mineral
Viscosity (cSt): 68
Oil Charge (cc): 350
Locked Rotor Amps (LRA): 12
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 2
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 2.1
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 2.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 6.6
Motor Resistance (Ohm) - Start: 18.2
Motor Type: CSR
CE_LISTED, GOST_LISTED
EN12900 | |
|---|---|
| Test Voltage | 230V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1823 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 459 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 534 |
| Input Power (W)W | 317 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 5.75 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.45 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.68 |
| EVAP TEMP | -10°C (14°F) |
| COND TEMP | 45°C (113°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 0°C (32°F) |
| LIQUID TEMP | 45°C (113°F) |