This is an Inactive product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 24 LB
Displacement (cc): 5.67
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 303
Locked Rotor Amps (LRA): 29
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.5
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 6.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.83
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.05
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1490 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 375 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 437 |
| Input Power (W)W | 385 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.87 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .98 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.13 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 24 LB
Displacement (cc): 5.67
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 303
Locked Rotor Amps (LRA): 29
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.5
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 6.8
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.83
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.05
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1490 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 375 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 437 |
| Input Power (W)W | 385 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 3.87 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .98 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.13 |
| EVAP TEMP | -6.7°C (20°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |