This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 29 LB
Displacement (cc): 12.045
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 303
Locked Rotor Amps (LRA): 35
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.9
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 9.1
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.51
Motor Resistance (Ohm) - Start: 10.85
Motor Type: RSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 4000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1008 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1172 |
| Input Power (W)W | 625 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6.4 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.61 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.88 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-6.7°C to 12.8°C (20°F to 55°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 29 LB
Displacement (cc): 12.045
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 303
Locked Rotor Amps (LRA): 35
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 6.9
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 9.1
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.51
Motor Resistance (Ohm) - Start: 10.85
Motor Type: RSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 4000 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1008 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1172 |
| Input Power (W)W | 625 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6.4 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.61 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.88 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |