This is an Discontinued product and is no longer being manufactured. It may have inventory able to be purchased.
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 25 LB
Displacement (cc): 6.637
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 456
Locked Rotor Amps (LRA): 30.2
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.4
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 4.2
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 7.1
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.39
Motor Resistance (Ohm) - Start: 6.59
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 750 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 189 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 220 |
| Input Power (W)W | 300 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 2.5 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .63 |
| (E) Efficiency (W/W) | .73 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -12.2°C (-40°F to 10°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 25 LB
Displacement (cc): 6.637
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 456
Locked Rotor Amps (LRA): 30.2
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.4
Voltage Range (50Hz): 90-110
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 4.2
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 7.1
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.39
Motor Resistance (Ohm) - Start: 6.59
Motor Type: CSIR
cURus_RECOGNIZED
ARI | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 750 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 189 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 220 |
| Input Power (W)W | 300 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 2.5 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | .63 |
| (E) Efficiency (W/W) | .73 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 49°C (120°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 4.4°C (40°F) |
| LIQUID TEMP | 49°C (120°F) |