Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 13.24
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 21
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.78
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.64
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.884
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.589
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, ISI_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 5450 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1373 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1597 |
| Input Power (W)W | 672 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.11 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.04 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.38 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 13.24
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 21
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.78
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.64
Motor Resistance (Ohm) - Main: 0.884
Motor Resistance (Ohm) - Start: 3.589
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, ISI_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 5450 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1373 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1597 |
| Input Power (W)W | 672 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.11 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.04 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.38 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |