Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 10.33
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 16
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 2.99
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 3.08
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 4.54
Motor Resistance (Ohm) - Main: 5.527
Motor Resistance (Ohm) - Start: 11.226
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, ISI_LISTED, CCC_LISTED, IRAM_LISTED, SASO_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 4350 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1096 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1275 |
| Input Power (W)W | 533 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.16 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.06 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.39 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3650 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 920 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1070 |
| Input Power (W)W | 454 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.04 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.03 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.36 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 11 KG
Displacement (cc): 10.33
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 16
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 2.99
Voltage Range (50Hz): 180-242
Voltage Range (60Hz): 187-242
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 3.08
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 4.54
Motor Resistance (Ohm) - Main: 5.527
Motor Resistance (Ohm) - Start: 11.226
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, ISI_LISTED, CCC_LISTED, IRAM_LISTED, SASO_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 4350 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 1096 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1275 |
| Input Power (W)W | 533 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.16 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.06 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.39 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3650 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 920 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1070 |
| Input Power (W)W | 454 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.04 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.03 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.36 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |