Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 8.02
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 264.55
Locked Rotor Amps (LRA): 39
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.86
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 7.76
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.86
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.01
Motor Type: RSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3419 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 862 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1002 |
| Input Power (W)W | 465 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.35 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.85 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.15 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3400 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 857 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 997 |
| Input Power (W)W | 418 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.13 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.05 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.38 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3213 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 810 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 941 |
| Input Power (W)W | 468 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6.87 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.73 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.01 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 8.02
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 264.55
Locked Rotor Amps (LRA): 39
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 4.86
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 7.76
Motor Resistance (Ohm) - Main: 1.86
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.01
Motor Type: RSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3419 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 862 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 1002 |
| Input Power (W)W | 465 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.35 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.85 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.15 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3400 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 857 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 997 |
| Input Power (W)W | 418 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 8.13 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 2.05 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.38 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
ARI (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 3213 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 810 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 941 |
| Input Power (W)W | 468 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 6.87 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.73 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.01 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 18.3°C (65°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |