Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 9 KG
Displacement (cc): 6.69
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 361
Locked Rotor Amps (LRA): 29
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.65
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.39
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.91
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.67
Motor Type: RSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2641 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 666 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 774 |
| Input Power (W)W | 344 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.67 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.94 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.25 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |
Evaporating Temp. Range :-15°C to 15°C (5°F to 59°F)
Motor Torque: Low Start Torque (LST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 9 KG
Displacement (cc): 6.69
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 361
Locked Rotor Amps (LRA): 29
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.65
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.39
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.91
Motor Resistance (Ohm) - Start: 5.67
Motor Type: RSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2641 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 666 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 774 |
| Input Power (W)W | 344 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 7.67 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.94 |
| (E) Efficiency (W/W) | 2.25 |
| EVAP TEMP | 7.2°C (45°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 35°C (95°F) |
| RETURN GAS | 35°C (95°F) |
| LIQUID TEMP | 46°C (115°F) |