Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 12 KG
Displacement (cc): 14.51
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 21.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 3.52
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.37
Motor Resistance (Ohm) - Start: 11.99
Motor Type: CSR
CE_LISTED, CCC_LISTED, IRAM_LISTED, TIS_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 200V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2700 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 680 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 791 |
| Input Power (W)W | 587 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.16 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.35 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 45°C (113°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 240V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2700 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 680 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 791 |
| Input Power (W)W | 631 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.28 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.08 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.35 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 45°C (113°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 12 KG
Displacement (cc): 14.51
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 21.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 3.52
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 3.37
Motor Resistance (Ohm) - Start: 11.99
Motor Type: CSR
CE_LISTED, CCC_LISTED, IRAM_LISTED, TIS_LISTED
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 200V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2700 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 680 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 791 |
| Input Power (W)W | 587 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.6 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.16 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.35 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 45°C (113°F) |
ASHRAE | |
|---|---|
| Test Voltage | 240V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 2700 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 680 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 791 |
| Input Power (W)W | 631 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.28 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.08 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.35 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 45°C (113°F) |