Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 12.01
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 12
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 1.77
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 8.23
Motor Resistance (Ohm) - Start: 13.41
Motor Type: CSIR
VDE_LISTED, CE_LISTED, IRAM_LISTED, TIS_LISTED
ASHRAE (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1297 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 327 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 380 |
| Input Power (W)W | 310 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.18 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.05 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.23 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1100 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 277 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 322 |
| Input Power (W)W | 265 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.15 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.05 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.22 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 12.01
Oil Type: Polyolester
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 366.3
Locked Rotor Amps (LRA): 12
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 0
Voltage Range (50Hz): 198-253
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 1.77
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 0
Motor Resistance (Ohm) - Main: 8.23
Motor Resistance (Ohm) - Start: 13.41
Motor Type: CSIR
VDE_LISTED, CE_LISTED, IRAM_LISTED, TIS_LISTED
ASHRAE (R-513A) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1297 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 327 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 380 |
| Input Power (W)W | 310 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.18 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.05 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.23 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
ASHRAE (R-134a) | |
|---|---|
| Test Voltage | 220V ~ 50HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1100 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 277 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 322 |
| Input Power (W)W | 265 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.15 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.05 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.22 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |