Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 9.39
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 361
Locked Rotor Amps (LRA): 28.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.11
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.45
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.32
Motor Resistance (Ohm) - Start: 4.55
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1098 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 277 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 322 |
| Input Power (W)W | 273 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.03 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.01 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.18 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |
Evaporating Temp. Range :-40°C to -10°C (-40°F to 14°F)
Motor Torque: High Start Torque (HST)
Compressor Cooling: Fan
Weight: 10 KG
Displacement (cc): 9.39
Oil Type: Synthetic Alkylate
Viscosity (cSt): 32
Oil Charge (cc): 361
Locked Rotor Amps (LRA): 28.5
Rated Load Amps (RLA 60Hz): 3.11
Voltage Range (60Hz): 103-127
Rated Load Amps (RLA 50Hz): 0
Max. Continuous Current (MCC in Amps): 5.45
Motor Resistance (Ohm) - Main: 2.32
Motor Resistance (Ohm) - Start: 4.55
Motor Type: CSIR
CE_LISTED, cURus_RECOGNIZED
ASHRAE (R-12) | |
|---|---|
| Test Voltage | 115V ~ 60HZ |
| (R) Refrigeration Capacity (BTU/h) | 1098 |
| (R) Refrigeration Capacity (Kcal/h) | 277 |
| (R) Refrigeration Capacity (W) | 322 |
| Input Power (W)W | 273 |
| (E) Efficiency (BTU/Wh) | 4.03 |
| (E) Efficiency (Kcal/Wh) | 1.01 |
| (E) Efficiency (W/W) | 1.18 |
| EVAP TEMP | -23°C (-10°F) |
| COND TEMP | 54°C (130°F) |
| AMBIENT TEMP | 32°C (90°F) |
| RETURN GAS | 32°C (90°F) |
| LIQUID TEMP | 32°C (90°F) |